Schématerapie

schématerapie

Schématerapie je relativně mladý integrativní psychoterapeutický přístup, který ve svých postupech spojuje techniky kognitivní, behaviorální a psychodynamické terapie s prvky gestalt terapie a teorie vztahové vazby. Společně s Dialekticko-behaviorální terapií, Mindfullness a ACT je součástí třetí vlny KBT.

Za vznikem tohoto přístupu stojí mimo jiné zkušenost psychoterapeutů s osobami s dlouhodobými, pervazivními a chronickými obtížemi v chování, prožívání a myšlení, u kterých dosavadní psychoterapeutické přístupy nevykazovaly uspokojivou efektivitu.

J. E. Young, zakladatel Schéma terapie, a jeho kolegové si při kontaktu s těmito pacienty uvědomovali, že je zapotřebí zvolit zcela jiný přístup léčby. Klíč k řešení shledávali ve změně hluboko zakořeněných vzorců – schémat.

Schématerapie byla původně určena primárně osobám s poruchami osobnosti a jinými potížemi, které měly dlouhodobý až chronický průběh a běžně užívané přístupy na ně neúčinkovaly. Postupně se však okruh potíží, u kterých se prokázala účinnost tohoto přístupu, rozšiřuje.

Základním cílem Schématerapie je:

·   Klient si uvědomí, pochopí a je schopen monitorovat své schéma a mody;
·   Klient postupně omezuje používání maladaptivních modů;
·   Klient je schopen čelit svým kritickým modům a pracovat s nimi;
·   Klient se naučí postarat se sám o své dětské mody;
·   Klient posilňuje a kultivuje zdravé mody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..