Shéma mody

Ve Schématerapii reprezentují mody dočasný způsob nastavení mysli, který zahrnuje jednak náš současný emocionální stav, tak to, jak se s ním vyrovnáváme.

Jinými slovy, námi používaný mod je kombinací aktivních schémat a copingových strategií. Mody mohou být užitečné (adaptivní) nebo neužitečné (maladaptivní).

Schéma mody nám pomáhají zorientovat se v tom, jak v jednotlivých situacích, přemýšlíme, jak se v nich cítíme a jak se v nich máme tendenci zpravidla zachovat.
mody
Schéma mody se člení na čtyři kategorie:
Dětské mod(y) reprezentují neregulované dětské prožívání a chování

Dysfunkční copingové mod(y) využíváme ke zpracování emocionálního zatížení (způsobeného aktivováním schéma), zároveň však nepomáhají naplnit potřebu a vedou k znovu-potvrzení schéma

Dysfunkční rodičovské (dospělé) mody reprezentují zvnitřněné kritické, požadující či ponižující hlasy pro nás důležitých dospělých

Mod Zdravého dospělého reprezentuje naši zdravou, uvědomělou a moudrou část. Tento mod nám pomáhá regulovat ostatní mody tím, že jim zprostředkovává realistické hranice a stabilizuje dopady ostatních modů.
Jedním z hlavních cílů schématerapie je naučit se v jednotlivých modech orientovat a poznat jaké situace je spouštějí.
Následně můžeme v situacích monitorovat, které jsou pro nás adaptivní (prospěšné), a které nám v současné době spíše škodí, než by nám byly k užitku.
Díky tomu můžeme přehodnotit využívání některých strategií, které nám škodí a nahradit je prospěšnějšími strategiemi.

Další informace a přehledné tabulky k pojmům ze schématerapie můžete nalézt tady nebo tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..