Zraněné dítě

Vulnerable child
zraněné
Zraněné dítě je mod, který reprezentuje základní dětské potřeby, které nebyly v období dětství dostatečně saturovány. Objevuje se v situacích, které spustily naše jádrové schéma.
Zraněné dítě je emocionálně nejbolestivější mod, do kterého se můžeme dostat. Najednou se cítíme opět jako malé děti, kterým se děje něco nepříjemného a můžeme prožívat strach, smutek, stud nebo třeba samotu a to naprosto neregulovaně a často i neadekvátně situaci. Jelikož jsou pro nás tyto pocity nepříjemné, zpravidla reagujeme nějakou formou copingu (zvládací strategie), který nás z těchto pocitů vyvede.
U každého z nás se tento mod objevuje v různých situacích a v různé intenzitě v závislosti na tom, jaké máme zkušenosti z dětství a jaká je naše přirozená vnímavost (citlivost) k těmto situacím. Pocity, které v rámci tohoto modu prožíváme, jsou reakcí na aktivované schéma a může definovat podtyp modu Zraněné dítě.
Podtypprožíváníemoce
Osamělé dítěpocity emocionální prázdnoty, osamělosti, sociální nepřijatelnosti a nehodnosti lásky ostatníchsmutek
Opuštěné dítěcítí velkou bolest a strach z opuštění díky zkušenostem z minulostistrach, úzkost
Zneužité dítěpocity méněcennosti, bezmoci, nedostatečnosti a nemilovanostistrach, úzkost
Ponížené dítěvnímá nedostatečnou autonomii a soběstačnoststud
Méněcenné dítěcítí nekompetentnost přijímat mít odpovědnost či rozhodovat
regresivní chování a potřeba být řízen/ veden ostatními
stud
Prožívání v tomto modu je v podstatě velmi přirozené. Díky tomuto modu máme k přístup k našim nejhlubším bolístkám z minulosti, zároveň však z tohoto modu zpravidla „přepínáme“ do modů, které už tolik funkční nejsou a mohou nám z dlouhodobého hlediska způsobovat potíže.
O náš mod Zraněné dítě se můžeme velmi efektivně postarat, díky čemuž se můžeme tohoto „přepínání“ vyvarovat a situace, ve kterých se objevuje, zvládat tak, jak bychom si přáli a jak chceme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..