Rozzlobené dítě

Angry child
Rozzlobené dítě je mod, který reprezentuje frustraci z nedostatečného naplnění základních emocionálních potřeb. Prezentuje se zpravidla nějakou formou vzdoru nebo hněvu, kterou vyjadřuje nespokojenost z nenaplnění těchto potřeb.
Ve většině případů, kdy se cítíme naštvaní, vzteklí, zuřiví nebo jen podráždění, můžeme mít co dočinění s naším modem Rozzlobené dítě. Zpravidla se objevuje proto, že něco není tak, jak bychom potřebovali, abychom se cítili dobře. Tento mod je velmi energický a živelný a dává nám pocitově spoustu energie na to projevovat svoji nespokojenost se situací.
Mod Rozzlobené dítě se u každého jedince může manifestovat jiným způsobem. Někdo jenom takzvaně „vrčí“, u někoho se může projevovat křikem nebo výbuchem vzteku. Někoho se tento mod může projevovat zvýšenou vzdorovitostí a tvrdohlavostí. Povahu našeho rozzlobeného dítěte často určuje náš přirozený temperament i charakter situace, ve které se mod objevil.
V situacích, kdy se tento mod objeví cítíme zvýšenou nepohodu, frustraci, hněv nebo netrpělivost. Jelikož jsou pro nás tyto pocity nepříjemné, zpravidla reagujeme nějakou formou copingu (zvládací strategie), který nás z těchto pocitů vyvede.

Rozzlobené dítě se u nás může projevovat hněvem, který obracíme směrem sobě i hněvem, který směřujeme ven, směrem k ostatním lidem. Způsob, jakým se tento náš mod projevuje pak může sloužit k rozdělení do několika typů tohoto modu.

PodtypProjevy
Nazlobené dítěpociťuje naštvání, frustraci nebo netrpělivost
je zlostné, ale na ostatní neútočí
hněv je částečně regulovaný
Tvrdohlavé dítěcítí hněv, ale nedává ho otevřeně najevo
projevuje se pasivněji- tvrdohlavě si stojí za svým- ostatními považován za „nerozumného“
Rozzuřené dítěnekontrolovaný hněv– projevuje se agresivně, útočí na okolí
má za cíl zneškodnit a eliminovat zdroj/ původce negativních pocitů
Jak již bylo zmíněno, mod Rozzlobené dítě se objevuje v situacích, kdy naše emocionální potřeby nejsou dostatečně saturovány. Díky němu se můžeme zlobit a projevovat nesouhlas s touto situací. Tento mod se však zpravidla neobjevuje zcela bezprostředně, ale často je až sekundární reakcí na zranění, které v situaci prožíváme. Těsně před tímto modem se tak často objevuje mod Zraněné dítě.
Podobně jako u modu Zraněného dítěte i z tohoto modu zpravidla „přepínáme“ do modů, které nejsou funkční a mohou nám z dlouhodobého hlediska způsobovat potíže.
O náš mod Rozzlobené dítě se můžeme velmi efektivně postarat, díky čemuž se můžeme tohoto „přepínání“ vyvarovat a situace, ve kterých se objevuje, zvládat tak, jak bychom si přáli a jak chceme.
rozzlobené

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..