Impulsivní dítě

impulsivní
Impulsivní dítě reprezentuje naše aktuální vnitřní nutkání a impulsy k činnosti, které nemusí přímo souviset s naším schéma.
Tento mod se pojí našimi touhami a pudy. Většinou, když chceme něco teď hned a okamžitě udělat, říct nebo začít, může za to naše Impulsivní dítě. Intenzita nutkání i frekvence s jakou se tento mod objevuje je závislá na našem vrozeném temperamentu. Zásadní vliv mají i rané zkušenosti s respektování pravidel a hranic.
Tento mod je tak zpravidla zastoupen u osob, kterým byly v dětství hranice nastavovány spíše ledabyle či nejasně. V opačném případě se tento mod také může vyvinout jako reakce na příliš striktní a přísná pravidla v dětství (Nedisciplinované dítě). Mod je ve velké míře zastoupen u osob se schématem Nedostatečné sebekontroly nebo Nadřazenost.

Pro Impulsivní dítě je charakteristická omezená míra kontroly nad těmito impulsy. Zpravidla v něm také nejsme schopni adekvátně posoudit důsledky jednání, které chceme nutkavě provést. Jednáme tedy velice egocentricky a často neohleduplně. Následně si pak můžeme toto chování vyčítat (Zraněné dítě).

Impulsivní dítě zpravidla volí okamžité uspokojení před nějakým dlouhodobým cílem. Jeho vnitřní motivace se soustředí na krátkodobý horizont a jeho schopnost trpělivosti je velmi omezená.
Pokud našemu Impulsivnímu dítěti něco brání v uspokojení aktuální touhy, může pociťovat frustraci a rozladěnost a bude se projevovat velmi neklidně, či dokonce zlostně. Jeho frustrační tolerance je velmi nízká odkládání uspokojení nutkání je pro něj velmi nepříjemné.
Tento mod se taky velmi často dostává do konfliktů s autoritami či osobami, které nastavují nějaká pravidla, řád nebo hranice. Často se tedy může stát, že díky našemu Impulsivnímu dítěti můžeme být považováni některými lidmi za „rozmazlené“, „rozjívené“ nebo dokonce „nevychované„.
Náš mod Impulsivní dítě může přinášet také riziko přechodu do copingové strategie Sebeutěšitel, která krátkodobě přinese úlevu, zároveň však zvyšuje pravděpodobnost vzniku závislosti a naši impulsivitu spíše posiluje.
S naším Impulsivním dítětem se můžeme naučit velmi efektivně pracovat a tím minimalizovat dopady, které má náš každodenní život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..